خرید سگ آکیتا
14
مرداد
869

اگر قصد خرید یا فروش سگ آکیتا را دارید باید بدانید که این نژاد سگ بسیار وفادار میباشد اما با کودکان رابطه ی خوبی ندارند . این نژاد سگ با افراد غریبه رابطه ی خوبی ندارند و همین امر باعث شده است که در نگهبانی به خوبی عمل کند.

 


توضیحات سگ جاپانیزآکیتا

سگ جاپانیزآکیتابزرگترين عضو خانواده اشپيتز مي باشد. سگ آكيتا سگي است قدرتمند ‏‏‌‏‏‏،‌ استوار ، عضلاني با ظاهري مشخص و مجزا از ساير سگها. سگ آکیتاداراي عضلات كوتاه ، سر بزرگ و صاف و سينه عميق است. طول بدن سگ آکیتا تقريباً بيشتر از ارتفاع و در قسمت ستون فقرات صاف مي باشد. گوشها هم زاويه گردن ، كوچك و نوك تيز به سمت جلو قرار دارند.سگ آکیتادارای چشمها كوچك ، مثلثي شكل و به رنگ قهوه اي تيره مي باشد. بيني قالباً به رنگ مشكي و يا قهواه اي سوخته يافت مي شود. دم بصورت حلقه در پشت حيوان قرار دارد. پاها داراي پره و گربه مانند مي باشد كه سگ آكيتا را به شناگر قابلي تبديل كرده است. پوشش خارجي حيوان داراي موهايي صاف ، كوتاه و يكدست در رنگهاي سفيد ، قرمز ، كنجدي و راه راه يافت مي شود. صورت سياه قابل قبول نمي باشد.   
 
خلق وخو سگ جاپانیزآکیتا  

سگ آكيتا گرچه سگ مطيعي است اما گاهي اوقات خودسر مي شود. بسيار محتاط و مهربان نسبت به اعضاي خانواده ، باهوش ، شجاع و نترس است. مشتاق براي يادگيري است و بايد در سنين پایين تحت آموزشهاي لازم قرار گيرد. سگ آکیتاجزو رده هاي اول از سگهاي گارد و بسيار باوفا است . نسبت به ساير سگها و حيوانات مهاجم است و نبايد در اماكن عمومي از قلاده آزاد شود. قالباً با كودكاني كه از اعضاي خانواده باشند رفتار خوبي دارد اما ممكن است ساير كودكان را تحمل نكند و حتي گاز بگيرد. از همراهي صاحبش لذت مي برد و خيلي زود حوصله اش سر مي رود.

 
وزن ، ارتفاع درسگ جاپانیزآکیتا

 وزن در نرها: 54-34 ك.گ در ماده ها: 50-34 ك.گ
ارتفاع در نرها: 71-66 س.م در ماده ها: 66-61 س.م
 
مشکلات سلامتی سگ جاپانیزآکیتا

  سگ آکیتا مشكلات كفل ‏ كم كاري و پر كاري قده تيروئيد ، ناراحتي هاي پوستي و بيماري و ناراحتي در زانو از بيماريهاي رايج در اين نژاد مي باشد.
 
شرایط نگهداری سگ جاپانیزآکیتا

  سگ آکیتا براي زندگي در آپارتمان مناسب مي باشد به شرط آنكه در طول روز به ميزان كافي فعاليت بدني داشته باشد. پر جنب و جوش است و يك حياط بزرگ مكان مناسبي را برايش فراهم مي كند.


بیماری ها و اختلالات شایع در سگ آکیتا

*دیسپلازی هیپ؛رشد غیر طبیعی و بد شکلی مفصل ران است که موجب درد و لنگش و آرتروز میشود.
*دیسپلازی آرنج؛رشد غیر طبیعی در بخش های خاصی از مفصل آرنج در مرحله ی رشد است.
*پیچش معده ؛ همان نفخ است که میتواند تهدید کننده ی حیات باشد.
*ناشنوایی مادرزادی؛در برخی سگ ها رخ میدهد.
*کم کاری تیرویید
*پلی آرتریت
*آب مروارید مادرزادی؛موجب از دست دادن شفافیت طبیعی عدسی چشم میشود.میتواند موجب کوری هم شود.
*گلوکوم؛یک بیماری مرتبط با چشم که فشار درون چشم را افزایش میدهد و منجر به کوری میشود.
*آتروفی پیشرونده شبکیه؛یک بیماری که باعث انحطاط سلول های عصبی پشت چشم میشود.این وضعیت معمولا در حیوانات خانگی مسن رخ میدهد و منجر به کوری میشود.


 
فعالیت بدنی سگ جاپانیزآکیتا

   
سگ آکیتا به فعاليت بدني متوسط اما منظم نياز دارد تا در شرايط بدني مناسب باقي بماند


 
طول عمرسگ جاپانیزآکیتا

   
بين 12-10 سال .
 
تعداد توله های سگ جاپانیزآکیتا

   
12-3 توله. معمولاً 8-7 عدد.
 
آراستن سگ جاپانیزآکیتا

  سگ آکیتا دارای پوشش زبر ، شق و رق و كوتاه آكيتا به آراستن و رسيدگي خاصي نيازمند است. برس كشيدن و استحمام در مواقع خيلي ضروري پيشنها  مي شود ، چراكه شست و شوي زياد باعث مي شود چربي طبيعي ضد آب پوست حيوان را از بين ببرد. اين نژاد 2 بار در سال ريزش موي فصلي شديد دارد

.
تاریخچه سگ جاپانیزآکیتا

   زادگاه سگ آكيتا جزيره Honshu واقع در ايالت آكيتاي ژاپن مي باشد. مكاني كه در آنجا قرنهای متوالي اين سگ بدون اينكه شناخته شده باشد زندگي مي كرده است. امروزه سگ آكيتا بعنوان سگ ملي ژاپن شناخته مي شود. از طرح آن بعنوان بناي يادبود و مقبره استفاده مي شود. جايگاه هاي متفاوتي از قبيل سگ نگهبان ، سلطنتي ، سگ جنگجو ، شكارچي گوزن و خرس ، پليس و ارتش داشته است. براي شكار در برف سنگين و آوردن شكار از درون آب مناسب است. در ژاپن توله هاي آكيتا را بعنوان سمبل سلامتي براي افراد بيمار و يا نوزادان تازه متولد شده مي فرستند. اولين سگ آكيتا توسط هلن كلر به آمريكا برده شد.
 
گروه سگ جاپانیزآکیتا

   سگ آکیتا در گروه سگهاي كاري قراردارد.   
 

               

     

آ